Így kezdj neki a motorozásnak, ha még kezdő vagy

A kezdők számára nehéz kérdés, hogy milyen motor lenne a megfelelő választás, hogy biztonságban lehessen közlekedni, hogy megtanuljunk motorozni, és mit vegyünk fel a motorozáshoz.
Hogyan kezdjünk bele?
Amit jól akarunk csinálni az tanulni kell. A motorosoknak is előbb az elméleti tudás megszerzése kellene legyen az elsődleges cél, aztán a jogosítvány megszerzése. Mindenkinek azt ajánlják, hogy legelőször végezzen el egy vezetéstechnikai oktatást, ahol az alapokra tanítják meg a motorozni vágyót. Amennyiben közúton szeretné használni a gépét a kezdő motoros, akkor nem árt, ha nem a félelem érzése munkálkodik benne az első pár ezer kilométeren.
Az első motor kiválasztásánál érdemes minél kezesebb és barátságosabb motort választani, hogy ne okozzon kellemetlen meglepetést. Kezelhetőség szempontjából a legbarátságtalanabb és legellenségesebbek a sportmotorok a motorossal szemben, az esetleges vezetéstechnikai hibákat komoly büntetéssel honorálják. Tapasztalatok szerint egy kiforrott utcai motor is hatalmas élményt tud nyújtani.
A kezdeteknél a fokozatosság elve is nagyon fontos. Szempont lehet még az is, hogy általában a legdrágább árfekvésű sportmotorokon rengeteg a sérülékeny, drága alkatrész.
A kezdeti időszakban mindenki átél kisebb-nagyobb borulásokat. Azonban jobban jár a kezdő motoros ha a tanulópénzt egy kevesebb izomzattal és sérülékeny alkatrésszel felszerelt olcsóbb típussal ússzuk meg. Az interneten a benzin motorokhoz alkatrészek számos helyen kaphatók, így szükség esetén bármikor beszerezhetjük őket.
Tehát a tanulás és közben a jogosítvány megszerzése a cél. Az elméletet és a megtanult mozdulatokat természetesen az utcán kell próbálgatni, de érdemes ezt először kevésbé forgalmas helyeken, fokozatosan, lehetőleg csapatban minél többen együtt gyakorolni. Így valószínű, hogy kialakul bennünk egy helyes értékrend is, emiatt nem fogunk belemenni olyan dologba amit később megbánunk.
Milyen biztonsági intézkedéseket tehetünk?
Ami a biztonságról, durvábban a túlélésről szól, az sem mindegy, hogy mit veszünk fel ha motorra ülünk. A ruházat egy tág témakör, de sportmotorra mindenképpen a bőrruha ajánlott. Nem kell a legdrágábbat megvenni, de a legolcsóbbat sem ajánlott. Természetesen a kesztyű, csizma, főként a gerincvédő és a sisak esetében ne ezeken spóroljunk. Jobb ha a legbiztonságosabb eszközöket vásároljuk meg.
Milyen motort válasszunk?
A sportmotor az egyik legnehezebben kezelhető utcai kategória, nagyon erősek, nyomatékosak, a fékek pengeélesek, nagy a fordulókörük, az irányítást és a testtartást szokni kell. Kezdőknek nem ajánlottak. Persze ha az embernek helyén van az esze, bármivel meg lehet tanulni motorozni, de csak fokozatosan tudatosan és odafigyelve. Úgyhogy érdemesebb egy kezdőnek kisebb kategóriával kezdeni, amivel nem kell küzdeni.
A motorozás tanításának szintjei
I.szint
● Megtanítanak kezelni a motort és a motorozás alapelemeit is megtanítják
● Jogosítvány megszerzése
● Vezetéstechnikai feladatok végzése
● Gyakorlás élesben
II. szint
● Gyakorlás a készségszint eléréséig
III.szint
● Gyakorlás a versenypályán
Összegezve
A motorozást mint minden más tevékenységet tanulni kell, lassan, fokozatosan, segítséget igénybe véve. Sok gyakorlás után megfelelő motorral és biztonsági felszereléssel bátran motorozhatunk, akár a versenypályán is.