Tavaly nagy vihart kavart mikor a nyírlaki kastélyból a pszichiátriai betegeket ki akarták költöztetni a környező településekre. Akkor lakossági fórumokkal és a lakosság összefogásával meg tudták akadályozni a “kastélymutyit”, hiszen míg a betegeket a falvakba akarták költöztetni, a kastély magánkézbe kerülhetett volna. A nyírlaki kastély ügye beletartozik a “kitagolás” nevű tervezetbe, mely körül erős titkolózás érhető tetten.
Ahogy az ATV is megírta, Püspökladányban az iskola, óvoda és a templom közelében terveztek bentlakásos pszichiátriai intézményt létrehozni. Ez a helyi lakosok ellenszenvét váltotta ki, már 2500-an írták alá a petíciót annak érdekében, hogy ne a tervezett helyre kerüljön az intézmény. Még Facebook csoport is létesült az intézmény megépítése ellen, az aláírásgyűjtést még folytatják.
„Püspökladány város lakói végső elkeseredésükben kerestek meg pár nappal ezelőtt. Sajnos meglehetősen ,,deja vu” érzésem volt egy tavaly áprilisban, a választókerületemben történt kísértetiesen hasonló eset miatt. Történt akkor ugyanis, hogy több sümegi és csabrendeki lakos keresett meg azzal a hírrel, hogy a nyírlaki kastélyban elhelyezett pszichiátriai betegeket településükre szeretnék költöztetni erre a célra felépített és felújított családi házakba. Az ügyben akkor a fenntartó lakossági fórumsorozat keretében kívánta a helyiekkel megértetni, miért lenne ez optimális a betegeknek és a lakosoknak egyaránt, azonban olyannyira nem sikerült hitelesen előadni, hogy az egyre nagyobb felháborodás miatt a fórumsorozat megrekedt és a kitagolás nem valósult meg.” -Kezdi írásbeli kérdését Rig Lajos a püspökladányi helyzettel kapcsolatban.
„Püspökladány város lakói végső elkeseredésükben kerestek meg pár nappal ezelőtt. Sajnos meglehetősen ,,deja vu” érzésem volt egy tavaly áprilisban, a választókerületemben történt kísértetiesen hasonló eset miatt. Történt akkor ugyanis, hogy több sümegi és csabrendeki lakos keresett meg azzal a hírrel, hogy a nyírlaki kastélyban elhelyezett pszichiátriai betegeket településükre szeretnék költöztetni erre a célra felépített és felújított családi házakba. Az ügyben akkor a fenntartó lakossági fórumsorozat keretében kívánta a helyiekkel megértetni, miért lenne ez optimális a betegeknek és a lakosoknak egyaránt, azonban olyannyira nem sikerült hitelesen előadni, hogy az egyre nagyobb felháborodás miatt a fórumsorozat megrekedt és a kitagolás nem valósult meg.”
-Kezdi írásbeli kérdését Rig Lajos a püspökladányi helyzettel kapcsolatban.
A nyírlaki kastély sikeréből kiindulva levélben kérték a lakók Rig Lajos segítségét, melyet az írásbeli kérdésben teljes terledelemben elolvashatnak.
Rig Lajos Facebookon ismertette, hogy a kastély érdekében megtartott lakossági fórumon nem jelentek meg az illetékesek, köztük Bodó Sándor, Országgűlési Képviselő, Dr Verdó György és Fülöp Attila.
„A település lakói tegnap lakossági fórumot tartottak, melyen sajnos nem jelentek meg az érintettek. Püspökladány többet érdemel! Az ott élők is joggal várják el azt, hogy a megválasztott településvezetők, országgyűlési képviselőjük PÁRTÉRDEKEKTŐL FÜGGETLENÜL nyitott legyen a párbeszédre és a helyiek érdekeit szem előtt tartva, őket bevonva hozzon meg ilyen fontos döntést! Hajrá Püspökladány! Büszkék lehetnek erre az összetartó közösségre!” -Rig Lajos
„A település lakói tegnap lakossági fórumot tartottak, melyen sajnos nem jelentek meg az érintettek. Püspökladány többet érdemel! Az ott élők is joggal várják el azt, hogy a megválasztott településvezetők, országgyűlési képviselőjük PÁRTÉRDEKEKTŐL FÜGGETLENÜL nyitott legyen a párbeszédre és a helyiek érdekeit szem előtt tartva, őket bevonva hozzon meg ilyen fontos döntést! Hajrá Püspökladány! Büszkék lehetnek erre az összetartó közösségre!”
-Rig Lajos
Az írásbeli kérdés először ismerteti a felvettett problémákat a kastélyból való kiköltöztetéssel kapcsolatban, majd számos kérdéssel kapcsolatban kéri ki az EMMI-t vezető minisztertől, mely módon szeretnék megvalósítani a betegek áthelyezését.
A kiváltási program egyik legnagyobb problémájának a lakók megfelelő felkészítésének hiányát tartja a szervezet. Érdekes módon erre nem jutott állami forrás, pedig a kiváltásnak ez egy rendkívül fontos eleme. ,,A végrehajtásra irányuló eddigi tevékenységek és a hozzánk eljutott információk alapján úgy látjuk, hogy a fenntartó részéről a lakók tényleges felkészítésére, sem program, sem valódi szándék, sem pedig forrás nincs. – állítja a szövetség elnöke. A lakók felkészítése kapcsán nem csak a praktikus, mindennapi élethez szükséges ismeretek átadására kell gondolnunk, hanem a pszichés gondoskodásra is, amely biztonságossá teszi egy sokszor évtizedek óta intézetben élő ember számára a kiköltözést, életformája, szűkebb és tágabb környezete teljes átalakulását.” Egyrészt aggályos az értelmi fogyatékos személyek kiszakítása megszokott környezetükből megfelelő felkészítés nélkül, másrészt szükséges és fontos a társadalom érzékenységének növelése, az önkormányzatok támogatásának elnyerése, a szűkebb és tágabb lakókörnyezet, a lakók felkészítése a kitagolással összefüggő változásokra. A program megfelelő előkészületek nélkül kíván végrehajtani egy ilyen nagy horderejű szociális változást. Az ÉFOÉSZ arra is felhívta a figyelmet, hogy a pályázatoknál a kiváltás során hátrányosabb helyzetbe kerülnek a súlyos-halmozott fogyatékossággal élő emberek, pedig a fogyatékos személyek megkülönböztetése fogyatékosságuk mértéke alapján tilos és elfogadhatatlan.” -Áll az írásbeli kérdés bevezetésében.
A kiváltási program egyik legnagyobb problémájának a lakók megfelelő felkészítésének hiányát tartja a szervezet. Érdekes módon erre nem jutott állami forrás, pedig a kiváltásnak ez egy rendkívül fontos eleme. ,,A végrehajtásra irányuló eddigi tevékenységek és a hozzánk eljutott információk alapján úgy látjuk, hogy a fenntartó részéről a lakók tényleges felkészítésére, sem program, sem valódi szándék, sem pedig forrás nincs. – állítja a szövetség elnöke. A lakók felkészítése kapcsán nem csak a praktikus, mindennapi élethez szükséges ismeretek átadására kell gondolnunk, hanem a pszichés gondoskodásra is, amely biztonságossá teszi egy sokszor évtizedek óta intézetben élő ember számára a kiköltözést, életformája, szűkebb és tágabb környezete teljes átalakulását.” Egyrészt aggályos az értelmi fogyatékos személyek kiszakítása megszokott környezetükből megfelelő felkészítés nélkül, másrészt szükséges és fontos a társadalom érzékenységének növelése, az önkormányzatok támogatásának elnyerése, a szűkebb és tágabb lakókörnyezet, a lakók felkészítése a kitagolással összefüggő változásokra. A program megfelelő előkészületek nélkül kíván végrehajtani egy ilyen nagy horderejű szociális változást. Az ÉFOÉSZ arra is felhívta a figyelmet, hogy a pályázatoknál a kiváltás során hátrányosabb helyzetbe kerülnek a súlyos-halmozott fogyatékossággal élő emberek, pedig a fogyatékos személyek megkülönböztetése fogyatékosságuk mértéke alapján tilos és elfogadhatatlan.”
-Áll az írásbeli kérdés bevezetésében.
A miniszternek 15 napja van a válaszadásra.
8300.hu